
Tako lijepa, mala i mila, prostrana i čarna - Bosna i Hercegovina, izrodila je plejadu izvrsnih sportista. Listali smo dugačke liste imena. Pokušavali odabrati najbolje, ali – kako naći tas na kojem bi se mogla izvagati težina i značaj njihove misije na ovom svijetu.
Onda smo ove zime ostali bez daha, jer su na vrata najboljih i veličanstvenih, pokucale dvije sjajne djevojčice.
Na dugoj listi najboljih sportista i sportistkinja Bosne i Hercegovine svih vremena našle su se - Lana i Elvedina!
Kakav sjajan početak Nove novcate 2021. godine !
Draga djeco, dragi naši odrasli zemljaci - u ovom javljanju želim podsjetiti i sebe i vas kakva zlata su godinama radjale majke Bosanke i Hercegovke !
Izbor je bio težak. Jer, pred vratima istorije ostali su mnogi, kojima nismo uspjeli naći mjesto.Od njih unaprijed tražimo oprost.
Krenimo redom.
LANA PUDAR!
Zamislite - Lana Pudar je prva plivačica iz BiH koja je isplivala olimpijsku normu u disciplini 100 metara delfin ! Desilo se to početkom ove godine, na plivačkom mitingu u Beogradu. Naša Lana je trajno zaposjela i našu aplikaciju ABC Djeca.
ELVEDINA MUZAFERIJA
Koji mjesec ranije, punim sjajem je zasjala i naša alpska skijašica Elvedina Muzaferija. Nakon što je u Švicarskoj, prošle godine, osvojila deseto mjesto u superveleslalomu, ova darovita skijašica osvojila je sredinom februara ove godine šesnaesto mjesto na Svjetskom prvenstvu u alpskim disciplinama i tako ispunila normu za predstojeće Zimske olimpijske igre u Pekingu, 2022. godine.
I dok naši mladi sportisti žure medaljama u susret, mi ćemo u nastavku zaviriti u prošlost i podsjetiti vas na velikane bosanskohercegovačke.
MIRZA DELIBAŠIĆ
Najbolji medju najboljima bio je košarkaški as Mirza Delibašić. Nenadmašni bosanskohercegovački košarkaš svih vremena ! Kakav je to bio sportista i čovjek,dragi moji?!
Rodjen u Tuzli 1954. godine, okićen nadimkom Kinđe, vodio je iz pobjede u pobjedu Košarkaški klub „Bosna“. Odigrao je čak 700 utakmica i postigao preko 14 hiljada koševa. S „Bosnom“ je osvojio srebrno odličje na Interkontinentalnom kupu 1979.godine u Brazilu, a iste godine on i njegova „Bosna“ okitili su se lentom prvaka Evrope!
Igrao je Mirza i za slavni „Real Madrid“ od 1980, do 1983. godine.
Godine 1980. izabran je za najboljeg košarkaša bivše Jugoslavije, četiri puta je biran za najboljeg u BiH, a pet puta za najboljeg sportistu Sarajeva.
JUSUF NURKIĆ
Izuzetan centar i daroviti igrač američkog košarkaškog diva Portland Trail Blazersa. Omiljen u domovini, ali i u NBA i među američkim navijačima. Izabran je za najkorisnijeg igrača B – divizije na Evropskom prvenstvu, održanom 2012. godine. Rođen je u Živinicama kod Tuzle.
MIRZA TELETOVIĆ
Kao dječak počeo je košarkašku karijeru u rodnoj Jablanici, te nastavio u Sloboda Diti u Tuzli i belgijskom Ostendeu...Brzo je napredovao u karijeri pa je uspješno nastupao u košarkaškoj ACB ligi i Euro ligi. Karijeru je završio u slavnoj NBA ligi.
NENAD MARKOVIĆ
Prošao je najjače evropske lige. Igrao u Grčkoj, Izraelu i Španiji, nosio dresove Pamesa, Estudiantesa, Limogesa, Olimpyakosa... I u sarajevskoj Bosni. Napunio u svojoj karijeri koševe mnogih klubova. I to do vrha.
RAZIJA MUJANOVIĆ
Rođena je u Banovićima. Kao košarkašica i sa visinom od 2,02 metra, naša najveća košarkašica svih vremena. Četiri puta je bila prvakinja Evrope.
I isto toliko puta proglašavana najboljom igračicom na Starom kontinentu! Igrala u Brazilu, Španiji, Hrvatskoj, Italiji...Osvajala olimpijsko, evropsko i mediteransko zlato. I završila u Kući slavnih!
ASIM FERHATOVIĆ
Lagenda Fudbalskog kluba Sarajevo. Rođen je 1933. godine u gradu na Miljacki.Jedan od najboljih fudbalera u našoj istoriji! Počeo je igrati u sarajevskom FK Vratniku, a potom u FK Sarajevu, sa kojim je osvojio prvenstvo Jugoslavije u sezoni 1966/1967.
Najbolji strijelac FK Sarajeva 1963. godine. Te godine nakratko otišao da igra u turski Fenerbahče, ali, žal za Sarajevom nije prebolio pa se nakon mjesec i po vratio u rodni grad.
Za Sarajevo je odigrao 700 utakmica i postigao 350 golova. Za reprezentaciju bivše države odigrao je samo jednu utakmicu 1961. u Beogradu. Po njegovom imenu danas se zove stadion „Koševo“.
IVICA OSIM
Rođen 6.maja 1941. godine u Sarajevu. Velikan FK Željezničar, u kojem je počeo nastupati 1954.godine. Na Olimpijskim igrama u Japanu, 1964. godine, na pet utakmica, postigao četiri gola u reprezentaciji bivše Jugoslavije. Kao trener, vodio matični klub Želju, beogradski Partizan, grčki Panatenaikos, austrijski Šturm i japanski Džef Junajted, a potom je vodio i reprezentaciju Japana . Kada je počela agesije na BiH, napustio je Beograd i reprezentaciju Jugoslavije i vratio se u ratno Sarajevo. Među svoje.
SAFET SUŠIĆ
Još jedan velikan našeg sporta! Rođen je je 1955. godine u Zavidovićima. Bio je jedan od najboljih fudbalera Evrope ! Za FK Sarajevo je odigrao šest stotina utakmica i postigao četristo golova. Nezaboravne su njegove utakmice za reprezentaciju bivše Jugoslavije.
Godine 1982. prešao je u Pari Sen Žermen, za koji je igrao punih devet godina. Proglašen je najboljim stranim igračem svih vremena u Francuskoj ! Kao selektor, odveo je bosanskohercegovačku fudbalsku reprezentaciju na Svjetsko prvenstvo u Brazil. Godine 2004. proglašen je za najboljeg fudbalera 20. vijeka u BiH.
EDIN DŽEKO
Jedan od najboljih naših poratnih fudbalera. Rođen je 1986. godine u Sarajevu, a karijeru je započeo u FK Željezničar. Karijeru nastavio u češkim Teplicama, a potom je prešao u njemački Wolsburg. 2010. godine postiže u Wolfsburgu 59 golova i postaje najbolji strijelac u istoriji tog kluba. Zasjao je punim sjajem i u engleskom šampionu Mančester Sitiju. Bio je jedan od najboljih strijelaca u tom timu. Postigao je četiri gola protiv Totenhema i postao jedini igrač u historiji Sitija, koji je dao četiri gola nekom timu. Od 2015. godine igra u Romi.
MIRALEM PJANIĆ
Početkom agresije na BiH s porodicom je izbjegao u Luksemburg. Nogometnu karijeru započeo je 2004. godine u luksemburškom Šifanžu, a prvi profesionalni ugovor potpisao je sa francuskim klubom Metcom 2007. godine. Igrao i za francuski Lion. Svoje velike vrijednosti iskazao je igrajući za italijanske klubove Romu i Juventus. Trenutno je igrač Barcelone.
MARJAN BENEŠ
Bokser Marjan Beneš rođen je 1951. godine u Beogradu. Bio je olimpijski šampion 1984. godine. Kao amater osvojio je devet naslova prvaka BiH, a potom je u bogatoj karijeri osvojio četiri naslova prvaka bivše Jugoslavije. Prešao potom u profesionalce.
U 1979. Godini osvojio EBU-ov naslov protiv Francuza Žilberta Kohena. U 394 borbe u karijeri, pobjedio je u 309 mečeva.
AMEL TUKA
Atletikom se počeo baviti 2008. godine u Zenici. Postigao u trkama na 800 i 400 metara nacionalne rekorde. Osvojio je bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu 2015. godine, te srebrnu na Svjetskom prvenstvu, četiri godine kasnije. Pobjeđivao na brojnim takmičenjima u zemlji i inostranstvu. Izdvajamo zlatne medalje u Istanbulu 2015. i na Mitingu Dijamantne lige, te iste godine, te u Monaku, s vremenom 1:42.51, kada je postigao četvrti rezultat svih vremena u Evropi! Na Svjetskom prvenstvu 2015. Godine u Pekingu osvojio je srebrnu medalju, što predstavlja najveći uspjeh jednog be-ha atletičara u istoriji atletike u našoj domovini.
NEBOJŠA POPOVIĆ
Rođen je u Prijedoru 1948.godine. Po zanimanju je hirurg ortoped.
Osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine. Tu su i dvije bronzane medalje na svjetskim prvenstvima 1970. u Francuskoj i četiri godine kasnije u Zapadnoj Njemačkoj. Za rukometnu reprezentaciju bivše Jugoslavije odigrao 115 utakmica i postigao 252 pogotka. Uvrštavan i u reprezentaciju svijeta.Od 2007.godine živi u Kataru.
ABAS ARSLANAGIĆ
Rukometni golman i trener banjolučkog Borca. Rukometom se počeo baviti sa četrnaest godina. U banjolučkom Borcu odigrao 232 utakmice i kao golman postigao 18 golova. Za reprezentaciju bivše države odigrao je 125 utakmica. Osvojio je sa reprezentacijom jednu zlatnu i dvije bronzane medalje na svjetskim prvenstvima 1970. i 1974. godine. Dva puta je uvršten u najbolju svjetsku rukometnu selekciju. Kao trener vodio je brojne klubove.
BIBIJA KERLA
Naša olimpijka, svestrana sportistkinja, bila je jedina Sarajka, učesnica slavne sarajevske Bijele olimpijade, koja se nadmetala u brzom klizanju na ledu. Kad su je organizatori pozvali da ide na drugu svoju Bijelu olimpijadu, iskazala je neviđen gest: svoje mjesto u ekipi za ZOI u Albertvilleu, ustupila je Slavenku Likiću ! Svaka čast, Bibo!
DAMIR DŽUMHUR
Uspješno je nastupao na Roland Garrosu, Wimbledonu i US Openu. Osvajač je titule juniorskog evropskog prvaka za 2010. godinu, a osvojio je i bronzanu medalju na Ljetnim omladinskim igrama mladih 2010. u Singapuru. Član je Devis kupa naše reprezentacije.
U seniorskoj konkurenciji, 2014.godine, napravio je rezultat karijere, došavši do trećeg kola na Australian Openu. Probio se iste godine i na Roland Garros. Igrao je protiv Federera i Nadala.Ovaj drugi mu je predao meč, nakon što se povrijedio, a Federer ga je pobjedio. Najbolji plasman zabilježio je 2018 .godine, kada je zauzeo 29. mjesto na svijetu !
ELVIR KREHMIĆ
Jedan je od najuspješnijih bosanskohercegovačkih sportista i jedan od najboljih atletičara svih vremena. Rođen je u Zenici 1973. godine i obilježio je kraj 20. i početak 21. stoljeća u bh. atletici. S lahkoćom je preskočio u karijeri 2,31m i postavio novi rekord Bosne i Hercegovine. Do danas niko nije ugrozio njegov rezultat. Proglašen je za najboljeg bh.sportistu 1999. godine.
LARISA CERIĆ
Džudistkinja Larisa Cerić iz Travnika osvojila je 2009. godine zlatnu medalju na Svjetskom juniorskom prvenstvu u džudu, a pet- šest godina kasnije srebrene medalje na Evropskom prvenstvu i Evropskom klupskom prvenstvu. Osvojila je srebrenu medalju na Evropskim igrama u Minsku. Proglašena je 2019. za najboljeg sportistu Bosne i Hercegovine. I u ovoj godini je nastavila da piše historiju.
oOo
I tu negdje je tačka. Ne zato što nema još na desetine i stotine izuzetnih sportista, već jednostavno – valja dovršiti ovu priču.
U narednim danima podsjetićemo vas na brojne, sjajne bosanskohercegovačke slikare, pisce i pjesnike,arheologe, akademike, visoke zvaničnike i društvene radnike, filmske radnike, borce za čistu prirodu, privrednike, poduzetnike, glumce i humoriste, muzičare i pjevače, vjerske ličnosti i novinare ...
Želimo vam približiti sve one koji svojim djelima ostavljaju tragove u našoj svijesti i bosanskohercegovačkoj stvarnosti.